Jak się ma skala naszego Kerbalo-świata do tego do czego przywykliśmy ?

Zacznijmy od podstaw.

Sam kerbal ma około 1 metra wzrostu. Podstawowym wymiarem jest ‚size 1′. Oznacza to, 1.25 metra dla podzespołów. ‚Size 2′ oznaczany w grze jako Jumbo oznacza 2.5 metra. Są jeszcze wprowadzane przez mody kolejne większe wymiary ( np. 3.75 m, lub nawet 5 metrów ).

Jak wygląda kerbal w porównaniu do ludzi ?

1_1

Zmodyfikowana grafika oryginalnie stworzona prze Hayoo. Jednak w jego wersji kerbale były zbyt małe, to samo z częsciami.

Wiemy, że jako kerbale jesteśmy naprawdę niewielcy. Czy to tylko ta różnica ? Nic bardziej mylnego.

kerbal_planetary_scale

Kerbin, rodzima planeta kerbali ma 600 km promienia ( mierzone na równiku ). Oznacza to, że jest kilkakrotnie mniejsza niż mały Ziemski księżyc, nie mówiąc już o samej Ziemi z jej prawie ~6400 km promienia na równiku.

12C

Powyższa grafika porównuje wszystkie planety układu Kerbolskiego do planet wewnętrznych układu Słonecznego.
W górnym rzędzie są: Moho, Eve, Kerbin z Munem, Duna, Dres, Jool, Eelo.
Dolny rząd od lewej to: Merkury, Wenus, Ziemia z Księżycem, Mars.

Jak widać nawet najmniejsza pełnoprawna planeta układu Słonecznego jaką jest Merkury jest większa od prawie wszystkich planet Kerbolskiego układu. Jedyna planeta która dałaby się zauważyć krążąc wokół Słońca to Jool.

Posuńmy się dalej w stronę zewnętrznych planet układu Słonecznego.

12Ca

Po lewej wszystkie te maleństwa to komplet planet Kerbolskiego układu ( te maleńkie pixele na lewo od zielonego Joola ) oraz wszystkie planety wewnętrzne układu Słonecznego. Obok nich po prawej największa planeta ukł. Słonecznego – Jowisz, a za nim Saturn ( gdyby ktoś znalazł odpowiednio wielką kałużę Saturn pływałby po wodzie, ponieważ średnia gęstość jest niższa niż 1g/cm3 ), Uran i Neptun. Kerbol, gwiazda dzienna Kerbinu jest większa niż Słoneczny Jowisz.

12Cssa

Powyżej: Słońce a po prawej Kerbol i zaraz pod nim wszystkie planety układu Słonecznego. Jeśli ktoś ma wprawne oko to te małe piksele na lewo od Jowisza to planety Kerbolskiego układu gwiezdnego.

Porównajmy teraz orbity i odległości jakie mamy w obydwu układach gwiezdnych:

Wszystkie planety Kerbolskie zawierają się wewnątrz orbity 2-giej planety od Słońca. Śmieszne, prawda ? Biorąc pod uwagę, że Wenus krąży po orbicie o średniej odległości od Słońca 108 Gm, a np. Neptun to aż 4500 Gm. Najdalszy obiekt wysłany przez człowieka, Voyager I obecnie jest ponad 18’390 Gm od Słońca.

orbitit

Wniosek jest jeden: ależ ten nasz kerbolski świat jest malutki. Wszędzie daleko, a to i tak nic w porównaniu do naszych ziemskich warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>