IonCross – Yyyyy….. duszę się. Kerbal bez tlenu ? To jak tu do jasnej latać w kosmos ? Na wdechu ?
Od tego, żeby Kerbale mogły zdobywać kosmos pełną piersią jest ten mod.
o2_1

Mod dodaje do wszystkich stockowych kapsuł 2 dodatkowe zasoby:

- Tlen ( Oxygen ), który jest zużywany przez kerbale w tempie 1 jednostki na godzinę. Dziennie jeden kerbal zużyje 24 jednostki, miesięcznie ~720.
- CO2, który jest produktem ubocznym oddychania. W podstawowym modzie każdy kerbal wydycha dokładnie tyle samo CO2 co wdycha tlenu, ja w swoim modzie zmieniłem ilość wydychanego CO2 do 0,9 jednostki na każdą 1 jednostkę zużytego tlenu.

Dodatkowo pojawił się też pochłaniacz ( Scrubber ) który utylizuje CO2. Kerbal może stracić życie na dwa możliwe sposoby: skończy się tlen lub zatruje się CO2 po zapełnieniu się zbiornika na CO2.

Mod oferuje kilka zbiorników z tlenem oraz 2 zbiorniki zdolne do recyklingu.

  • Mały okrągły zbiornik na 400 jednostek tlenu, starczający na ponad 16 dni dla jednego kerbala
  • Średni zbiornik o pojemności 1000 jednostek i wadze 0.55 tony, zwiększający zapas o kolejne 41 dni dla jednego kerbala
  • Duży zbiornik z 7500 jednostkami tlenu, wadze 3.4 tony pozwalający na utrzymanie kerbala przez ponad 312 dni.
  • Zbiornik do recyklingu o pojemności 250 tlenu i do 500 CO2.
  • Duży zbiornik recyklingowy o pojemności 1250 tlenu i 2500 CO2

Zbiorniki recyklingowe pozwalają przerobić zgromadzone CO2 na tlen. Wystarczy do tego trochę energii elektrycznej. Aby nie było tak prosto sprawność zbiorników wynosi od 50% do 67%. Oznacza to, że z każdej jednostki CO2 wytworzy tylko 0.5 do maksymalnie 0.67 jednostki tlenu.

Dzięki temu modowi długie misje kosmiczne nie są już przysłowiową bułką z masłem. Wymagają od nas dużo planowania, przewidywania i sprawdzania co też się na pokładzie dzieje. Założenie bazy wymaga od nas stałego uzupełniania zasobów.

 

A co ze spacerami w przestrzeni ? Do tej pory jedynym problemem była ilość paliwa. A co z tlenem ? I na to jest rozwiązanie:

o2_2

Dodatkowy mod EveOxygen daje naszemu kosmonaucie zbiorniki na 3 godziny przebywania w otwartej przestrzeni. Jest to aż nadto aby wykonać wszelkie naprawy jakie byśmy chcieli zrobić.

Download IonCross CrewSupport
Download EvaOxygen 1.0

 

 

Jak dodać obsługę IonCross Crew Support do części stacji lub lądowników i kapsuł z innych modów.

Dla zobrazowania przykładu posłużymy się modułem części stacji z modu FusTek. Moduły są idealne do zbudowania stacji, jednak nie działają z IonCrossem.

 

o2_4_dod

Aby uzyskać dopisek Ioncross Crew Support System Installed wystarczy wykonać następujące czynności:

  1. Lokalizujemy plik z częścią. Wszystkie mody są instalowane w głównym katalogu KSP w podkatalogu GameData w katalogu nazwanym modem. Np. mod FusTek będzie w katalogu FusTek. Znajdujemy katalog i szukamy podkatalogu Parts a w nim nazwy częścio2_3_dod
  2. Otwieramy plik konfiguracyjny części ‚part.cfg’o2_7_dod
    Aby dodać informację o tym, który moduł ma obsługiwać daną część dodajemy wpis: MODULE { name = IonModuleCrewSupport}. Od tego momentu KSP będzie wykorzystywało nasz moduł IonCross do wsparcia tej kapsuły. Teraz dodajemy odpowiednią ilość zasobów. Tutaj trzeba zdać się na zdrowy rozsądek i nie przesadzać w ani jedną ani drugą stronę. W kapsułam ewidentnie przeznaczonych do budowy stacji założyłem istnienie wydajnego systemu filtrów oraz sporego zbiornika magazynującego wydychane CO2. Stąd modułowi stacji dodałem zbiornik na 2000 j CO2 i 900 jednostek tlenu. Jak widać przy starcie ilość CO2 jest równa 0. Dodanie zasobów odbywa się przed dopisanie linii: RESOURCE{ name = Oxygen amount = 900 maxAmount = 900 } i podobnie dla CO2.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>